Haberler İlber Ortaylı’yla Kanunî Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan üzerine bir söyleşi

Toplumların asr-ı saadet dönemleri vardır. Kuşkusuz Osmanlı’nın asr-ı saadet dönemi 16. yüzyıldı. 1520’de tahta geçerek 46 yıl saltanat süren Kanunî Sultan Süleyman hükümranlığında Osmanlı İmparatorluğu her alanda en parlak devrini yaşadı. Türk tarihinin sonraki dönemleri için “altın standart” oluşturan bu devirde Osmanlı İmparatorluğu bir dünya gücü olduğunu cümle âleme ilan etti. Kanunî ve Hürrem aşkı da bu dönemin unutulmazları arasına adını yazdırdı.

Geçen yıl yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl dizisinin popülerliği gözlerin yeniden Kanuni Dönemi’ne çevrilmesine neden oldu. Fırsat bu fırsat diyerek biz de Kanunî ve Hürrem aşkını, iktidar mücadelelerini ve muhteşem yüzyılın muhteşem hikâyelerini dinlemek için Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın kapısını çaldık… Topkapı Müzesi’ne gittiğimizde Muhteşem Yüzyıl dizisinin çekimleriyle karşılaşmak da hoş bir sürpriz oldu.

 Diziler vesilesiyle de olsa ülkemizde son dönemde tarihe ilginin artmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden İlber Ortaylı, babasından dolu bir hazine ve problemsiz bir miras dev alan Kanunî Sultan Süleyman’ın bu pozitif mirası çok iyi değerlendirdiğini ifade ediyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun en kuvvetli ve zengin olduğu dönemi olan Kanunî zamanının “bütün sanatların fevkalade yükseldiği bir devir” olduğuna dikkat çekiyor. Mimarinin büyük bir patlama gösterdiğini ve bu merkezi üslubu Mimar Sinan’ın temsil ettiğini söylüyor. Bütün bunların da İstanbul’un siluetinde büyük bir değişiklik yarattığını anlatıyor.

 Kanunî’nin tek eşli olduğunu vurgulayan İlber Ortaylı, Hürrem’in ciddi, zeki ve güzellikten ziyade derinliği olan bir kadın olduğunu belirtiyor. Türkçeyi geç öğrenmesine rağmen şiir de yazdığını hatırlatıyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Sultan Süleyman ile Hürrem arasında çok önemli ve etkili bir diyalog olduğu kesin… Kanunî dışında bir kadına bu kadar aşık olan başka bir padişah var mıdır bilemiyorum ama Osmanlı’nın son dönemindeki oldukça batılı görünen padişahlar bile tek eşli değildir.”