Haberler Yaşam boyu kariyer

VKV Koç Özel İlköğretim ve Lisesi’nin dergisi Voice’da yer verdiğimiz bir röportaj öğrencilerinin yanı sıra velilerin de ufkunu genişletiyor.Röportajımızın konuğu, Türkiye’de mesleki rehberlik ve kariyer gelişimi denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Psikolog Dr. Nevin Dölek’ti.

Mutlu ve başarılı bir gelecek için doğru ve bilinçli alınmış kararların önemi büyüktür. Yaşamdaki önemli kararlarımızdan biri de mesleğimizi belirlemektir. Bazılarımız bilinçli ya da bilinçsiz verdiğimiz bu karardan hoşnut olurken, birçoğumuz da sahip olduğumuz mesleğin kendimize uygun olmamasından yakınıp dururuz. Bu yüzden de kendi yaptığımız hataları çocuklarımızın yapmamasını isteriz. 10-15 yıl sonra çocuklarımızın dörtte birinin çalışacağı mesleğin daha tanımlanmadığını düşünürsek bunun hiç kolay bir olmadığı daha iyi anlaşılır.

Günümüzde, meslek seçimi yerini “Kariyer Gelişimi”ne bıraktı. Artık bilinen çok önemli bir gerçek var: Kariyerle ilgili planlama liseden mezun olmadan hemen önce alınan anlık bir kararla yapılamaz. Kariyer gelişimi, erken çocukluk döneminden başlayan ve yaşam boyu süren sistematik ve uzun dönemli çabaların ürünüdür.

Çocukluktan yetişkinliğe kariyer gelişiminin oluşumu, bu gelişimi etkileyen faktörler, kariyer gelişiminde aileye düşen görevler, sağlıklı bir yaşamı için gerekenler, hobilerinkariyer gelişimine katkısı, olası kariyer değişikliklerine hazırlıklı olmak için yapılması gerekenlerin tümü ile ilgili bilgiler velilere yol gösterici bir rehber olarak sayfalarımızda yerini aldı.